a
444 88 58
Çağrı Merkezi
KINIK KÖYÜ KIRSALDA TASARIM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Bilecik Valiliği ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğiyle düzenlenen ‘’Kınık Kırsalda Tasarım Etkinliğinde Toprağı Seramik ilimizin çömlek sanatı ele alındı.

Pazaryeri İlçemiz Kınık Köyünde gerçekleştirilen programa; Vali Tahir Büyükakın, Milletvekilimiz Selim Yağcı, Belediye Başkanı Nihat Can, Pazaryeri Kaymakamı Bayram Sağır, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, daire ve kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, iş insanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda çömlek ustası, akademisyen ve öğrencilerin, yeni tasarım ürünleri geliştirmek üzere buluştuğu etkinlikte renkli  ve güzel görüntüler oluştu.

Akademisyen ve asistanların, ustalarla birlikte tasarladığı ve imal ettiği ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra Kınık çömlek ürünlerinin tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik faaliyetler, büyük ilgi gördü.

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, idareler olarak rollerinin öncülük etmek olduğunu söyledi.

Büyükakın, "Geleceğe dair projeksiyonlar yapıp nerede neyi yaparsak en doğru şeyi yapmış oluruz. Akademisyenlerimizden, STK’lardan hepsinden yararlanarak merkezi idarenin, yerel idarenin, kalkınma ajansının kaynaklarından yararlanarak geleceğe doğru en doğru adımları atmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

MİLLETVEKİLİMİZ SELİM YAĞCI:

‘’ORTAYA KONULAN EMEĞİN TURİZM VE TİCARETE KAZANDIRILMASI ÇOK ÖNEMLİDİR’’

Milletvekilimiz Selim Yağcı burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen organizasyonun önemine değinerek, şunları söyledi:

‘’ Toprağı Seramik Bilecik'imizde bugün Pazaryeri ilçemizde gerçekleştirilen Kınık Kırsalda Tasarım Etkinliği programındayız. Bilecik Valiliğimiz ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğinde düzenlenen aktivitede önemli bir değerimiz olan Kınık çömlekçiliği ve sanatı ile ortaya çıkarılan ürünleri bir arada görme imkanı bulduk. Ülkelerle birlikte şehirlerin yarıştığı günümüz dünyasında bizler her zaman en önde olmak için mutlaka üretmek durumundayız. İşte Kınık Köyümüzde de çömlekçilik ve toprak sanatı ile her gün yeni ürünler ortaya çıkıyor ve insanımız üretiyor. Şu ana kadar un, şeker ve yağ var artık üretmek ve helva yapmak zamanı diyorduk. Ancak şimdi bununla yetinemeyiz ve el emeği göz nuru yapılan bu ürünlerin en güzel şekilde pazarlanması ve satışa sunulması gereriyor. İşte bu anlamda bugün düzenlenen bu etkinlik bu amaca büyük hizmet edecektir. Bizler de yerel ve genel idare işbirliğinde her zaman bu tür anlamlı çalışmaların yanında yer alacağımızı belirtiyoruz. Bu anlamda böyle güzel bir çalışmanın ortaya konulmasında emeği olan bütün paydaşlara teşekkür ediyor, hayırlı ve güzel neticelerin alınmasını temenni ediyorum.’’ İfadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN:

‘’HEDEFİMİZ BU TÜR ORGANİZASYONLARI DAHA BÜYÜK VE ULUSLARARASI KAPSAMDA GERÇEKLEŞTİRMEKTİR’’

Belediye Başkanımız Nihat Can ise gerçekleştirilen organizasyonda emeği olan paydaşlara teşekkür ederek; ‘’ Bilecik Valiliğimiz ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansımız (BEBKA) iş birliğiyle Pazaryeri ilçemiz Kınık Köyünde gerçekleştirilen ''Kınık Köyü Kırsalda Tasarım" etkinliğine katıldık. Valimiz Tahir Büyükakın, Milletvekilimiz Selim Yağcı, belediye başkanı arkadaşlarım, il ve ilçe protokolümüzün değerli üyeleri ile vatandaşlarımızın katıldığı programda; Taşı Mermer Toprağı Seramik ilimiz Bilecik'teki toprak sanatına ilişkin değerlerimizi sergilemenin yanı sıra bundan sonraki süreçte ilimizin önemli bir değeri olan çömlekçilik sanatının hak ettiği yere ulaşması anlamında yapılması gereken çalışmaları hep birlikte ele aldık. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği olan başta Valimiz Sayın Tahir Büyükakın ve BEBKA yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz bu tür anlamlı çalışmaları büyüterek uluslararası boyutta ve daha kapsamlı bir şekilde ele almaktır. Bu etkinliğin turizm açısından da son derece önemli olduğuna inanıyorum. İnşallah bu çalışmalar kısa süre içinde güzel meyvelerini verecektir.’’ Şeklinde konuştu.


BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim de geçmişi yüzyıla dayanan bir sanatın tekrar canlandırılmasına katkı vermek üzere etkinlik düzenlediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından stantları gezen Vali Tahir Büyükakın, Milletvekilimiz Selim Yağcı, Belediye Başkanımız  Nihat Can, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve protokol üyeleri ürünleri inceledi.

Katılımcılara çömlek yapımının da anlatıldığı etkinlik 12 Ağustos Pazar günü de çeşitli çalışmalarda devam edecek.

Oluşturulma Tarihi : 11.08.2018