a
444 88 58
Çağrı Merkezi
737. SÖĞÜT ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE YÖRÜK ŞENLİKLERİNİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLADIK

737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerini, gerçekleştirilen muhteşem programlarla kutladık.

Tarihimizin en büyük etkinliklerinden biri olan Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda vatandaş Söğüt’te bir araya geldi. 

Şenliklere,   TBMM Başkanı Binali YıldırımEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DönmezAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide SarıeroğluBBP Genel Başkanı Mustafa DesticiDemokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UysalEskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

TBMM BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM:

‘’HER TÜRLÜ SALDIRIYA RAĞMEN DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ’

Son olarak konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ülkemiz ekonomisi üzerinde oynanan oyunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkemiz ekonomisini bozmaya çalışan hainlere Osmanlı çınarını filizlendiği Söğüt’ten seslenen Binali Yıldırım, “Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye’yi teslim alamayacaklar. Her saldırı sonrasında daha da güçleneceğiz, daha fazla birbirimize kenetleneceğiz” dedi. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Söğüt ruhunun yaşadığı ve yaşatıldığı sürece fitne odaklarının emellerini gerçekleştiremeyeceğini ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Fitne odaklarına karşı daha da uyanık olacağız. Yüreklerimiz bir attığında en güçlü top güllerinin bizi yıkamayacaklarını gördüler. Türk milleti tarihin öznesidir. Gövdesi Anadolu’dadır. Bir kolu Balkanlar'da, bir kolu da Kafkaslar'dadır. Bir ayağı Nil Nehri'nde, diğer ayağı da İdil'dedir. 

Dost ve düşman herkes bilsin. Paramız üzerinden, ekonomimiz üzerinden yapılan operasyonlar, kurulan oyunlar mutlaka bozulacaktır. Zorluk çekeceğiz ama güçlünün hukukunun yerini, haklının hukuku mutlaka alacaktır. Yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi bu konuda gözümüzün açılmasına vesile olmuştur. Yıllarca sinsi bir şekilde içimize yerleşen hainlerin, tanklarla, toplarla yaptıkları saldırıdan yeterince ders aldık. İnşallah böyle hainlikleri yaşamayacağız ve devletimiz ilelebet payidar kalacaktır” diye konuştu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, Türk Milleti’nin kutlu yürüyüşünün Söğüt’ten başladığına atıfta bulunarak, “Tarihin önünde sorumluluğumuz ağır. Dün yaşananlar bugün farklı oyuncular ile yine sahnede. Yüzyıllık hesapların bugünkü temsilcileri bölgeyi ateşe atmaktan çekinmezken bizler milletimizin sağduyusu ile feraseti ile birlik, beraberlik ve kardeşlik ile bu dönemden daha da güçlü çıkacağız inşallah. Tıpkı 15 Temmuz hain darbe girişimindeki, milletimizin istikbal ve istiklaline yönelen her tehditte Söğüt ruhunun ne kadar canlı ve diri olduğunu bir kez daha bütün dünyaya gösterdik” dedi.

Vali Tahir Büyükakın ise yaptığı konuşmada, gönül coğrafyamızı kapsayan ‘Toy’un Söğüt’te toplanmasına ilişkin düşüncelerini TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a aktardı. Konuyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve projeler hazırladıklarını aktaran Büyükakın, Binali Yıldırım’dan destek istedi. 

BBP Lideri Mustafa Destici ise Söğüt’ün Türk tarihinin önemli bir merkezi olduğunu söyledi. Söğüt’te doğan felsefenin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü aktaran Destici, “Söğüt ruhunu yaşatmalıyız. Bu ruhla hainlere geçit vermeyeceğiz” dedi. BBP Lideri Destici, Türk ve Müslüman coğrafyasında yaşanan zulümlere dikkat çekerek devam ettiği konuşmasında, devletimizin gönül coğrafyamızla ilgili politikasına her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirtti. Destici, ülkemizin çok zor günlerden geçtiğine vurgu yaparak , “Gün birlik olma, birlikte daha güçlü olma günüdür. Devletimizi yönetenlerin yanında olmak günüdür” şeklinde konuştu. 

737. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, ise “Söğüt, Türk’ün bayram yeridir’ diyerek tüm katılımcıların bayramını kutladı. Söğüt ruhunun geleceğin teminatı olduğuna dikkat çeken Başkan Aydoğdu, şenliklerin alt yapısının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan destek istedi. 

Konuşmaların ardından sırasıyla folklor ekibi, Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve tören geçişi sonrası şenlik sona erdi.

 

 

Oluşturulma Tarihi : 09.09.2018