a
444 88 58
Çağrı Merkezi
YAŞAYAN ŞEHİR MÜZEMİZDE BU KEZ SÜPÜRGECİLİK MESLEĞİNİ ANLATTIK

Belediyemiz Yaşayan Şehir Müzesinde gerçekleştirilen Geleneklerimizi Yaşatıyoruz etkinliği kapsamında, bu kez 84 yaşındaki Mustafa Ay, süpürgecilik geleneğimizi müzeye gelen ziyaretçilere anlattı.

Bilecik Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Yaşayan Şehir Müzesi, çocuklarımız ve gençlerimiz ile müze ziyaretine gelen konuklara, gelenek ve göreneklerimizden kesitleri uygulamalı olarak sunmaya devam ediyor.

Bilecik'te babasından öğrendiği süpürgecilik mesleğini 50 yıldır yapan 84 yaşındaki Mustafa Ay, Yaşayan Şehir Müzesi’ni ziyaret edenlere mesleğini anlattı.

Süpürgecilik mesleğini babasından öğrendiğini aktaran Ay, "30 sene muhtarlık yaptım. En nihayetinde seleciliği, sepetçiliği yapamaz olduk gençlere bıraktık. Köylerde şimdi elektrikli süpürge olduğu için buna ihtiyaç kalmadı. Onun için geldik köyden buralara.  Bunları bilmeyenler bizi çağırarak 'hacı amca gel, muhtar amca gel bize sepet yap, sele yap, saman yap' dediler. Bunlarla uğraşırdık. Artık bunların üzerinde duran yok, yapan yok. Yeni, yeni süpürgeler çıktı bunlara ihtiyaç kalmadı. Ne yapalım bıraktık geldik hepsini. Ben emekliyim.  Beni her gün müzeye çağırsalar gelirim. Yapmayı, göstermeyi para istemem, maaşım var benim. Bunlara ihtiyacımız yok. Bunu yapanlar gösterenler eskiden bunları yapıyorlarmış. Yapsınlar, görsünler. Bunlar eski kültürler. Ben bunu babamdan gördüm. Eşimizden, dostumuzdan, akrabamızdan gördüm, öğrendik. Bizden de bundan sonraki nesiller görsünler onlar yapsınlar, öğrensinler” dedi.


Oluşturulma Tarihi : 02.10.2018