a
444 88 58
Çağrı Merkezi
SULTANELİ OSMANLI SOKAĞI VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE AÇILDI

 

    Yoğun katılımın olduğu törene;  Vali Tahir Büyükakın, Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanımız Nihat Can, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.  

Kur’anı Kerim Tilaveti ve dualarla açılışı yapılan Sultaneli Osmanlı Sokakta, ilimizin yöresel tatlarını, gelenek ve göreneklerini yansıtan aynı zamanda Bilecik bezinden imal edilen elbiselerin, nakışların, el işleri yanı sıra ilimize özgü ürünlerin satışı yapılacak.       

BELEDİYE BAŞKANIMIZ NİHAT CAN:

‘’SULTANELİ OSMANLI SOKAĞI, HANIM KARDEŞLERİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT”

         Belediye Başkanımız Nihat Can törende yaptığı konuşmada Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmanın hanım kardeşlerimiz için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘’Bugün Bilecik Belediyesi olarak Cuma gününün de bereketi ile birlikte bir yandan güzel çalışmalarımızın hem açılışını yapıyoruz hem de temel atma törenlerini gerçekleştireceğiz. Cenabı Allah’a şükürler olsun şehrimizi ve insanımızı güzel eserler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün yapımına yaklaşık bir yıl önce başladığımız ve özellikle ilimizdeki hanımefendiler için son derece büyük faydaları olacak Sultaneli Osmanlı Sokağımızın açılışını yapıyoruz. Hanımefendilere çok faydası olacak dedik. Zira burada başta hanımefendilerimiz olmak üzere ilimizin birçok değerli üyesi burada el emeği, göz nuru eserlerini hem sergileme hem de satma imkanı bulacak.  Her zaman ilkleri ve örnek projeleri gerçekleştiren Bilecik Belediyesi olarak yine ilk ve örnek bir projeyi hazırladık ve bugün açılışını hep birlikte yapıyoruz.’’ Dedi.

‘’BURADA BİR YANDAN HANIM KARDEŞLERİMİZ EV EKONOMİLERİNE KATKIDA BULUNACAKLAR BİR YANDAN DA İLİMİZİ TANITMIŞ OLACAĞIZ’’

         Konuşmasında; ‘’Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve ilimizin yöresel tatlarını, gelenek ve göreneklerini yansıtan aynı zamanda Bilecik bezinden imal edilen elbiselerin, nakışların, el işleri yanı sıra ilimize özgü ürünlerin satışının yapılacağı Sultaneli Osmanlı Sokağı, aynı zamanda büyük bir sosyal sorumluluk projesi ve sosyal belediyeciliğin güzel bir örneğidir’’ ifadesine yer veren Belediye Başkanı Nihat Can; ‘’ İlimizdeki kadınlarımızın el emeği göz nuru eserleri ile birlikte ilimiz lezzetlerinin satışının yapılarak aynı zamanda turizm ve tanıtım faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak olan Sultaneli Osmanlı Sokağı projesi, gördüğünüz üzere yeşillendirme, düzenleme ve peyzaj çalışmaları ile yeni cazibe noktalarından biri oldu. İlimizin güzel bir vitrini oldu. Projemiz ile en büyük hedeflerimiz ve amaçlarımızdan birisi de ilimizdeki değerli hanım kardeşlerimiz ve sanatkarlarımızın burada sergileyeceği ve satacağı ürünler ile ekonomik anlamda aile bütçelerine katkıda bulunması olmuştur. Burada 11 adet butik dükkan bulunuyor. Bir kısmında ilimizin lezzetleri sunulurken, bazısında ilimiz seramiği el emeği ve göz nuru ile buluşup güzel bir hediye oluyor. Diğer yandan ilimizin toprağı bir çömlek veya hediyelik bir eşya ile vücut buluyor. Böylece hem ilimizin ekonomisine hem de tanıtım ve turizmine katkı sağlamış olacağız. Ben bu vesile ile bu eserimizin şehrimiz ve insanımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ayrıca bu eserin en başından beri takipçisi olan ve büyük katkılar sunan Milletvekilimiz Selim Yağcı başta olmak üzere emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Milletvekilimiz Selim Yağcı ise konuşmasında; ‘’İnsanların hayal edebilmeli ve hayali olmayan insanın gerçekleri az olur’’ diyerek, "Belediyeciliğin en güzel yanı birileri mevcudu görürken  sizin hayallerinizin çok olmasıdır ve bu hayaller belki başlangıçta birilerine garip gelebilir ama bunu ete kemiğe büründürdüğünüzde  o hayallerinizden  birçok insan faydalanma imkanını bulur. İşte burasının bir yıl önce ki  durumunu düşünün. Birçok eleştirilere de konu oldu. Ama bir hayalimiz vardı. Şehrimiz geçmişiyle ünlenen, geleceğe emin adımlarla yürüyen  bir marka şehri  oluşturmak için yola çıktık.  Çünkü Bilecik hem geçmişi olan hem de geleceğe emin adımlarla yürüyen bir şehir. Aslında bu projenin tamamı yirmi iki satış merkezli özel bir proje.  Bilecik artık turizm de gelişiyor. Turistin tek başına gelmesi bir şey ifade etmiyor. Turist geldiğin de şehrin ticaretine ne kadar katkı sağlıyor, ne bırakıyor bunu değerlendirilmemiz lazım.  Turistin cebindekileri ve gönlündeki sevgiyi kazanabilmemiz için ona olan bu tür çalışmaları gerçekleştirmemiz lazım. Burada aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi  yıllarca düşünüyoruz evde hanımlarımız birçok Bilecik'e özgü nakışlar, desenler çalışmalar üretiliyor. fakat bunları pazarlama imkanı bulamıyoruz. Burada iş yerlerini alan kardeşlerimizin dışında  belediyemizin de burada özel emanet satış ofisi bulunuyor. Burada evdeki hanım kardeşlerimiz ürettikleri dantelleri, oyaları, el işlerini getirerek kendi  istedikleri fiyatı üzerine yazarak belediye onlar adına satışı gerçekleştireceği  çok önemli güzel bir çalışma olacak. Gerçekten tüm hanımların sandıklarının dolu olduğunu biliyoruz. Geleneklerimize göre çeyiz kültürümüz çok gelişmiş bunları gerektiği zaman da ekonomiye kazandırmak hem Bilecik'i en içten gelen misafirlerimize anlatma adına bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşlarımızın katılımı ile Bilecik Belediyesi Sultaneli Osmanlı Sokağının açılışı yapıldı.

Daha sonra protokol üyeleri dükkanları tek tek gezerek, esnafa hayırlı işler temennilerini iletti ve ilimizin lezzetleri olan lokum ve Osmanlı şerbetinin tadına baktılar.

Oluşturulma Tarihi : 15.10.2018