a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BİLECİK'TE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Bilecik'te, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102’nci yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlandı.


Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenklerin sunumu ile başlayan törenler,şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. 

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmaların yapıldığı programda; 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında görevli Üsteğmen Cafer Çetin, Türk harp tarihinin en müstesna zaferlerinden biri olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102’nci yıldönümünün idrak edildiğini kaydetti.


Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak ise, günün anlam ve önemine değinerek; şunları söyledi:
“Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan yurdun ve dünyanın dört bir köşesinde şehitliklerde elbiseleri dahi çıkarılmadan, belli yerleri olmadan kefensiz, bazıları da mezar taşı olmadan ama görevini yapmış olmanın huzuruyla yatan kahraman asker şehitlerimizi, ülkemizin esenliği yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için canları feda eden yüreği korkusuz polislerimiz, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma ve hizmet yolunda cefakar ve vefakarca emek veren öğretmenlerimizi ve kamu görevlilerimizi minnet ve şükranla anmak üzere toplandık. 18 Mart Çanakkale'nin geçilemeyeceğinin Türk milletinin esir edilemeyeceğinin Anadolu’yu dış güçlerinin hain emelleri doğrultusunda parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Bu yüzdendir ki 18 Mart yüce meclisimiz tarafından 27 Haziran 2002 tarihinde şehitler günü olarak kabul edilmiştir" diye konuştu.


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102’nci yıl dönümü etkinlikleri daha sonra, Bilecik Şehitlik Mezarlığında devam etti. Burada saygı duruşuna müteakiben saygı atışı yapıldı. Bilecik Valisi Süleyman Elban’ın Şehitlik Özel Defterini imzalamasının ardından protokol üyeleri, şehit mezarlarına çiçek bırakarak dualar ettiler.


Yapılan törene, Bilecik Valisi Süleyman Elban, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri, şehit ve gazi yakınları ile askeri erkan katıldı.


Kutlamalar, Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde Bilecik Şeyh Edebali Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen programın icrasıyla sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 18.03.2017