a
444 88 58
Çağrı Merkezi
YAŞAYAN ŞEHİR MÜZEMİZİ BAKANLARIMIZIN KATILIMIYLA HİZMETE AÇTIK

Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesinin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve eski Başbakan Yardımcımız Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirdik.


Muhteşem bir organizasyonla gerçekleştirilen açılış programına; Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve eski Başbakan Yardımcımız Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Bilecik Valisi Süleyman Elban, Belediye Başkanımız Selim Yağcı, Başbakan Başdanışmanı Fatih Dut, AK Parti Milletvekilimiz Halil Eldemir, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, İlçe Başkanı Serkan Yıldırım, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda özel davetli misafir ve vatandaşlarımız katıldı.
Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda; Bilecik Belediyesi Mehter Takımı gösterisi yapıldı.


Açılış programında konuşan Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, Bilecik Belediyesi tarafından güzel ve anlamlı bir çalışmanın tamamlandığını belirterek, şunları söyledi:


''Hepinizin bildiği üzere ülkemiz pek çok kadim medeniyetin yaşadığı, kurulup yıkıldığı doğu ver batı kültürlerinin harmanlandığı çok önemli bir coğrafyadır. Bu itibarla söz konusu medeniyetlerin tarihi miraslarına ev sahipliği yapıyoruz. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar adeta büyük bir açık hava müzesi mahiyetindedir. Bizler bu zengin müzenin hamisi olarak ülkemize miras kalan değerlerin muhafazası ve geliştirilmesi için önemli adımlar atıyoruz. Milletlerin mazilerini ihlal ve imar ederek medeniyet olabileceğine inanıyoruz. Bugün de Devlet-i Aliyyenin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda çok önemli bir rol oynayan Bilecikimizin Osmanlı mimarisinin ve şehrimizin ruhuna uygun bir şekilde tasarlanmış Yaşayan Şehir Müzesi'ni açarak mazimize ve ecdadımıza olan mesuliyetimizi bir nebze olsun yerine getiriyoruz. Yaşayan Şehir Müzesi şehrin Osmanlı dönemini anlatan ayrıca yakın tarihin sosyal, kültürel gelenek ve göreneklerini kapsayan son yüz yıllık tarihini bugüne ve gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen bir eserdir. Müzemizin geçmişten geleceğe köprü kurarak tarih şuurunu yaşatma fonksiyonunu üstlenmesini ve hayırlara vesile olmasını diliyor, emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ise, milletin, devletin tarihinde önemli kırılma noktalarının önemli milatlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Kimi kuruluş ruhunu ifade eder, kimi kurtuluş ruhunu ifade eder. Söğüt, Bilecik bu milletin bir dünya devleti ifşa etmesinde bir kuruluş ruhunu ifade eden bir şehirdir. Çanakkale ruhu bu aziz milletin kurtuluşunu ifade eden yedi düvene karşı dimdik ayakta kalmasını ifade eden bir şehirdir. Bunun gibi önemli şehirler, önemli tarihler vardır. 15 Temmuz'da böyle bir gündür. 15 Temmuz'da bu milletin asaletini, cesaretini, karakterini ortaya koyup büyük bir kurtuluş günü olmuştur. O gece milletimiz gerçekten büyük bir destan yazdı. Saldırı büyüktü ama ona karşı yazılan destan da büyüktü. O saldırı herhangi bir partiye karşı, hükümete karşı, şahsa karşı değildi. O hainler millete kurşun yağdırdıklarında kimsenin alnında AK Partili, MHP'li, CHP'li, Alevi ve Sünni yazmıyordu. Onlar doğrudan bu millete kastettiler, bu vatana kastettiler. ve işte bu aziz millet o gece yeni bir destan yazdı" diye konuştu.


Bilecik Valisi Süleyman Elban ise Bilecik Belediyesi tarafından güzel bir çalışmanın sergilendiğini belirterek, eserde emeği geçenlere teşekkür etti.


Müzeciliğin geçmişi ve toplumsal hayattaki önemine değinen Vali Elban ayrıca katılımlarından dolayı, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve eski Başbakan Yardımcımız Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'a teşekkür etti.

 

''BİLECİK; DİRİLİŞ, KURULUŞ VE KURTULUŞUN ŞEHRİDİR''


Belediye Başkanımız Selim Yağcı ise Bilecik'te çok güzel ve anlamlı bir günü yaşadıklarını elirtti.
Tüm İslam aleminin 3 aylarının başlangıcını tebrik ederek, konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları söyledi:


''Ey Oğul geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın, bilesin, şaşırmayasın' demiş. Gerçekten Bilecik dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan bir şehir. Bilecik Osmanlı Devleti'nin kök saldığı toprakların adı. Bilecik gerçekten medeniyetimizin temel taşlarından birisi. Milletimizin en önemli unsuru bir medeniyet mefkuresi olması. ve gerçekten bugün birilerinin telaşa kapılmasının en önemli sebebi bu millet sadece kılıçla, sadece topla silahla başarıya ulaşan bir millet değil. Bu millet tarihte bulunduğu her zaman dili içerisinde medeniyetini bulunduğu coğrafyaya izlerini bırakan bir millet. İşte milletimiz ne zaman öz benliğine dönerse, kendi şahsiyetine kavuşursa birilerinin dünya üzerindeki faaliyet alanları daralacağı için telaşa kapılıyorlar. Ama olsun, onların bağırması bizlerin iyi yolda gittiğinin en önemli göstergesidir" şeklinde konuştu.


BU ÖNEMLİ ESERDE EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM''


Konuşmasında Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesinin yapımında emeği olan herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekleyen Belediye Başkanımız Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bilecik, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan bir şehir. Bilecik, Osmanlı Devleti’nin kök saldığı toprakalrın adı. Bilecik, medeniyetimizin temel taşlarından biri. Bugün birilerinin telaşa kapılmasının en önemli sebebi; Bu millet sadece kılıçla, topla, silahla başarıya ulaşan bir millet değil. Bu millet tarih içerisinde her zaman medeniyetini bulunduğu coğrafyaya bırakan bir millet. Milletimiz ne zaman öz benliğine kavuşursa birilerinin dünya üzerindeki faaliyet alanları daralacağı için telaşa kapılıyorlar. Ama onların bağırması bizlerin doğru yolda gittiğinin en önemli göstergesidir. Biz de diriliş, kuruluş ve kurtuluşun toprakları olan Bilecik’te geçmişimizle bir bağ kurmak, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Kalkınma Bakanlığı ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin destekleriyle yapılan Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi Düşüncemiz, siyaset sahnesine başladığımız günden beri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere rehber kıldığı ve topraklarımızda yaşayan “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket etmek. Bilecik Belediyesi’nin temel felsefesi geleceğe emin adımlarla yürüyen bir Bilecik oluşturmak. Bu müzemizle gerek diriliş döneminin, gerek kuruluş döneminin, gerekse kurtuluş döneminin ve şehrimizin sosyal hayatının çok önemli kesitlerini gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle ben böyle bir eserin meydana getirilmesinde başta Kültür ve Turizm Bakanımız, büyüğümüz Prof. Dr. Nabi Avcı'ya, Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan'a, Değerli kardeşimiz, hemşehrimiz Fatih Dut' Beyefendiye, Sayın Valimize, Kalkınma Ajansımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çok değerli yetkililerine, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürümüze, müzenin oluşturulmasında emeği olan değerli hemşehrilerimiz ve müzenin oluşunda çok önemli katkıları olan iki tane hocamız var. Hocalarımızdan eski emekli Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Şahin Kurt ve Emekli Öğretmenimiz, Yazar, Şair ve sosyal araştırmacı olan İsmail Yılmaz beyefendiye çok teşekkür ediyorum.


Konuşmalarından ardından Belediye Başkanımız Selim Yağcı, Bakanımız Prof. Dr. Avcı ve Milletvekilimiz Akdoğan'a Kayı Arması, Osmanlı tuğrası ve Türk bayrağı ile kılıç bulunan bayraklar hediye etti.


Ardından protokol üyeleri Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'nin açılışı gerçekleştirdiler. Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı müzeyi gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Oluşturulma Tarihi : 29.03.2017