a
444 88 58
Çağrı Merkezi
İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİNİN 96. YIL DÖNÜMÜNÜ DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLADIK

İkinci İnönü Zaferi’nin 96. yıldönümü, Bozüyük ilçesindeki Metristepe Anıtı ve Akpınar şehitliğinde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Sabah saat 11.00’da Metristepe Anıtı’nda başlayan programda, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Bilecik Valisi Süleyman Elban tarafından Şehitlik Şeref Defterine günün anlam ve önemini belirten düşüncelerin yazması ile buradaki program sona erdi.


Akpınar Şehitliğinde devam eden programda, Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, Bozüyük Belediyesi ve Bozüyük Garnizon komutanlığı tarafından buradaki anıta çelenk konulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı.


Düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Nabi Avcı, Jandarma Genel Komutanı Org.Yaşar Güler kutlama mesajı gönderdi.


2.İnönü Zaferi’nin önemine vurgu yapan Bilecik Valisi Süleyman Elban, yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Bugün hep birlikte bizlere gurur veren bu büyük zaferi yeniden hatırlarken burada canlarını tereddüt etmeden feda eden, düşmana geçit vermeyen genç, temiz ve onurlu Anadolu evlatlarımızın, şehitlerimizin fedakârlıklarını bir kez daha anacağız. Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi hiç kuşkusuz büyük lider Gazi Mustafa kemal önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı’mızdır. Onurunu tüm değerlerini n üzerinde tutan büyük Türk milleti, ulu önderinin etrafında kilitlenerek büyük bir destan yazmış ve tarihin akışını değiştirmiştir. Ayağında çarığı, çantasında azığı olmayan kahraman askerlerimiz, kendisinden sayı ve teçhizat olarak katbekat üstün olan düşman askerlerine verdiği onurlu mücadelelerine tarihimiz şahittir. Bu büyük zaferin arkasında milletimizin üstün inanç ve azmi vardır. Kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle el ele, gönül gönüle bütün milletimiz bu uğurda bütün imkânlarını ortaya koyarak büyük bir seferberlik başlatmışlardır. Genç kızlarımız, gelinlerimiz kağnı başında cepheye erzak ve cephane taşımışlardır. Yiğit Anadolu gençlerimiz daha bıyıkları terlemeden cepheye koşmuş; bayrak için, vatan için, millet için şehit olmuşlardır. Bu imkânsızlıklar içinde yokluk içinde varlık mücadelesi verilmiş ve sonunda bugün üzerinde yaşadığımız vatan toprakları kurtarılmış ve pırıl pırıl Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.'' dedi.


Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak ise konuşmasında İnönü muharebelerinin tarihimizdeki önemine ilişkin açıklama yaptı.


Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Personel Üsteğmen Serkan Adalı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.


Konuşmaların ardından Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam hatibi Ali Tel tarafından Kuran Tilaveti’nin yapıldı ve İlçe Müftüsü Selami Bağcı tarafından dua edildi. Törenler, şehitliğin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 01.04.2017