a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI: ''GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN İLİMİZE TEŞRİFLERİNİN 97. YILDÖNÜMÜNÜ GURURLA KARŞILIYORUZ''

 

Belediye Başkanı Selim Yağcı, 5 Aralık Atatürk’ün Bilecik’e gelişinin 97. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında; ''Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilimize gelişinin 97. yıldönümünü gururla karşılıyoruz'' ifadelerini kullandı.
Tarih şehri Bilecik’in Kurtuluş Mücadelesi’nin önemli mihenk taşlarından biri olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Selim Yağcı, mesajında şunları kaydetti:
''Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kendi ifadesiyle; ‘Siz orada sadece düşmanı değil, Türk Milletinin makus talihini de yendiniz’ dediği kuruluşun şehri Bilecik, aynı zamanda Kurtuluş Mücadelesi’nde de önemli bir rol oynamıştır. 21 Ekim 1920’de TBMM Hükümeti ile İstanbul’da bulunan hükümet arasında ortaya çıkan ihtilafı gidermek amacıyla İstanbul’daki Tevfik Paşa Hükümeti adına Dahiliye Nazırı Ahmet İzzet Paşa, Ankara Hükümeti ile bir görüşme yapılması amacıyla gerçekleştirilen görüşme, Bilecik İstasyon binasında yapılmıştır. İstiklal Savaşı Tarihi’ne Bilecik Mülakatı (Görüşmesi) olarak geçen ve 5 Aralık 1920’de İstanbul ile Ankara hükümetleri arasında gerçekleşen görüşmede İstanbul Hükümeti’ni Dahiliye Bakanı (İçişleri Bakanı) Ahmet İzzet Paşa, Bahriye Nazırı (Deniz Bakanı) Salih Paşa, Tarım Bakanı Kazım Bey, Hukuk Danışmanı Münir Bey, Hoca Fatih Efendi; Ankara Hükümeti’ni Mustafa Kemal ve İsmet Bey (İnönü) temsil etmiştir. Bilecik bu anlamda, Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu görüşmede; İstanbul Hükümeti’ni tanımadıklarını, Ankara Hükümeti’nin üstünde bir güç olmadığı şeklinde tarihi bir sözü Bilecik’ten tüm dünyaya duyurmuştur. Bizler de bu anlamda kuruluşun şehri olmanın yanında kurtuluşun da şehri olan Bilecik olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ilimize teşriflerinin 97. yıldönümü kutluyor. Bu anlamda Atamızı anmak ve hatırlamak adına güzel çalışmalar sergiliyoruz. Bu güzel vatanın bizlere emanet edilmesinde büyük kahramanlıklar gösteren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnet duyguları ile anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Oluşturulma Tarihi : 05.12.2017