a
444 88 58
Çağrı Merkezi
BİLECİKLİ KADINLAR İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ İÇİN YÜRÜDÜ, EZANA SAYGISIZLIĞI KINADI

Bilecik’te bir araya gelen kadınlardan oluşan heyet, Belediye Bahçesi önünden Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

İstiklal Marşımızın Kabul edilişinin 98. Yıldönümü dolayısıyla yürüyen kadınlar Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı.

İstiklal Marşımızın kabul edilişini büyük bir coşkuyla kutladıklarını kaydeden grup ayrıca İstanbul Taksim Meydanı’nda Ezana yapılan saygısızlığı da kınadı.

Vali Bilal Şentürk’ün eşi Münevver Şentürk, Milletvekili Selim Yağcı’nın eşi Fatma Yağcı,  Belediye Başkanı Nihat Can’ın eşi Nesrin Can, Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal’ın eşi Zuhal Namal, ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ile kadınların olduğu kalabalık, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünü anarak Taksim'de 8 Mart akşamı düzenlenen kadın yürüyüşünde ezanın protesto edilmesine de tepki gösterdi.

 Ellerinde Türk bayrakları ile yürüyen kadınların Belediye binasında başlayan yürüyüşü,  Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Burada açıklama yapan Belediye Başkanı Nihat Can’ın eşi Nesrin Can, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 Öncelikle bizleri bu anlamlı buluşmamızda yalnız bırakmadığınız için ve duygularımızı aynı ortak paydada paylaşma imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Sözlerimin başında öncelikle; Bizlere Kurtuluş Savaşı Mücadelemizin Destanı mahiyetinde olan İstiklal Marşımızı tarihimizin altın sayfalarına ilmek ilmek işleyen Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu vesile ile İstiklal Marşımızın Kudretli Meclisimiz tarafından kabul edilişinin 98. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla hatırlıyor ve kutluyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz. Bugün bizler Kahramanlık Destanımızın dizelere dökülüşü olan İstiklal Marşımızın kabul edilişini büyük bir coşkuyla hatırlamak ve Milli Şairimizi yad etmek için bir araya geldik. Ne yazık ki böylesi önemli bir günde son günlerde yaşadığımız üzücü ve bizleri kıran bir olayı da kamuoyuna duyurmak istedik. Evet bizler, İstanbul Taksim’de Ezanımıza yapılan bu saygısızlığa karşı duyarsız kalamayız. Bizler Dirilişin Şehri Bilecik’ten şunu haykırıyoruz. Bayrağımıza uzanan eli kırarız, Ezanımıza yapılan her türlü saygısızlığı en ağır şekilde kınar ve karşısında dururuz.  Son olarak şu da ifade ediyoruz ki; Milli ve Dini değerlerin hiçbir şekilde siyasi görüş ve arzulara malzeme yapılmasına da asla izin vermeyeceğiz. Bu yöndeki duygu ve düşüncelerimizi de kamuoyuna ve Aziz Milletimizin bilgisine sunuyoruz. Allah bir daha bu aziz Millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Saygı ve sevgilerimle’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından çocuklar ve kadınlar tarafından İstiklal Marşımızın 10 kıtası okundu.


Oluşturulma Tarihi : 12.03.2019