a
444 88 58
Çağrı Merkezi
KURULUŞTAN ÇANAKKALE’YE TARİH VE MEDENİYET GEZİSİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen "Kuruluştan Çanakkale'ye Tarih ve Medeniyet Gezisi"ne katılan öğrenciler, Kuruluş ve Kurtuluş’un şehri  Bilecik ve ilçelerini gezdi.

 Öğrenciler gezi kapsamında ilk olarak Söğüt ilçesinde, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin Türbesini ziyaret etti.

Hamidiye Külliyesi ve Kuyulu Mescidi'ni de ziyaret eden öğrenciler, daha sonra Bilecik’te bulunan Osman Bey'in kayınbabası ve Osmanlı Devleti'nin manevi mimarlarından Şeyh Edebali'nin türbesinde dua ettikten sonra Osmanlı Tarih Şeridi'ni gezdi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü 
Aslan Yıldız, yapılan faaliyet hakkında yaptığı değerlendirmede; yaklaşık bin öğrencinin Bilecik ve ilçelerindeki tarihi ve kültürel değeri olan alanları ziyaret ettiğini kaydetti.

  
Amaçlarının gençlerimize zengin tarihimiz hakkında bilgilendirmek olduğunu kaydeden Yıldız, konuklarının, Bilecik'in tarihi ve kültürel mekanlarını gezdiğini belirterek; ‘’Geçtiğimiz yıllardan itibaren bakanlığımız ve KYK İl Müdürlüklerimiz işbirliğinde güzel bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. 81 ilimizden gelen gençlerimize tarihte atalarımızın destansı mücadelelerini göstermeyi amaçlıyoruz. İnşallah hepsi çok farklı duygularla dönecekler." Şeklinde konuştu.

Isparta’dan Sivas’a, Denizli’den Konya’ya birçok şehirden ilimize gelen öğrenciler, Bilecik’teki tarihi yerler hakkında bilgi almanın yanı sıra birçok fotoğraf karesi ile ilimizi tanıttı.

İlimize ait süs eşyası ve hediyeliklerden alan öğrenciler, geziden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Bilecik’teki tarihi yerleri gezen öğrencilere; Bilecik Belediyesi Görevlileri olan Arkeolog  Umut Özdemir, Arkeolog Ertuğrul Gündüz ve Tarih Şeridi Alan Sorumlusu Engin Beyce rehberlik ederek, bilgiler aktardı.

Oluşturulma Tarihi : 15.04.2019